Inteligentny dom

Automatyczne zamykanie okien, gdy zacznie padać deszcz; zdalne wydanie polecenia napuszczenia wody do wanny, aby było gotowa zaraz po przybyciu do domu; oszczędzanie energii cieplnej przez włączanie ogrzewania dopiero wtedy, gdy ktoś ma wejść do domu... te proste przykłady są możliwe do zrealizowania w dzisiejszych czasach w budynkach dzięki instalacji inteligentnych systemów sterujących.

System inteligentnego budynku łączy w sobie wszystkie systemy elektroniczne, elektryczne, klimatyzacji, hydrauliczne i inne instalowane w budynkach, a tym samym stwarza możliwości sterowania, a także automatycznej reakcji na zdarzenia.

W swojej zaawansowanej formie system taki jest w stanie rozpoznawać konkretne osoby i dopasowywać się do ich wymagań, czyli daje możliwość bardzo rozszerzonej personalizacji.

Urządzenia w systemie mogą się komunikować między sobą przewodowo - używając dodatkowych kabli, bezprzewowo, a także przewodowo, ale przez sieć elektryczną 230V. Czyli nawet w już zamieszkanym budynku można taki system zainstalować bez rozkuwania ścian.

Systemy mogą być sterowane centralnie przez jedno urządzenie sterujące lub komunikować się ze sobą w sposób rozproszony, dzięki czemu zmniejsza się awaryjność całej sieci. Dobrą praktyką przy projektowaniu może okazać się położenie okablowania systemu już w trakcie budowy lub remontu budynku.

Możliwości inteligentnego budynku są ograniczone praktycznie tylko przez producentów wytwarzających urządzenia sterujące. A urządzenia sterujące, które już istnieją, można wykorzystywać w różnych konfiguracjach ograniczonych tylko wyobraźnią.

Z najbardziej popularnych funkcjonalności inteligentnego budynku można wymienić: automatycznie sterowanie światłami; monitorowanie i sterowanie temperaturą w domu; sterowanie kranami z wodą; sterowanie zraszaczami ogrodowymi i światłami zewnętrznymi w zależności od warunków pogodowych; automatyczne otwieranie lub zamykanie okien... i wiele innych.

Jeśli jesteś zainteresowany jednym z powyższych rozwiązań, skontaktuj się z nami.

O firmie | Oferta | Referencje | Kontakt

Projekt i wykonanie: Sempertech Sp. z o.o.