Monitoring wizyjny

Używany jest w celu zwiększenia bezpieczeństwa pomieszczeń i przestrzeni wokół budynków, ale także do nadzoru. Monitoring wizyjny to zespół kamer połączonych w zamkniętym systemie odbiorczym, dostępnym tylko dla odpowiednich osób i niedostępnym publicznie. System ten rzadko połączony jest z rejestrowaniem dźwięku, ponieważ wymaga to specjalnych zezwoleń.

Oprócz terminu - monitoring wizyjny - można spotkać się z terminami: telewizja przemysłowa CCTV (ang. close-circuit television), monitoring video.

Monitoring wizyjny instalowany jest już w bardzo wielu miejscach: dużych sklepach, kasynach, na ulicach miast, w blokach mieszkalnych, na parkingach samochodowych, w budynkach i na terenie firm, na placach zabaw, w szkołach, instytucjach.

Wybór kamer instalowanych w takim systemie jest bardzo różnorodny. Technologia analizy i przesyłania obrazu w obecnych czasach szybko się rozwija. Kamery analogowe są wypierane przez kamery cyfrowe podobnie jak to się dzieje w fotografii. W kamerach instalowane są fabrycznie procesory obrazu realizujące wiele funkcji poprawiających jakość wizji. Oprócz statycznych kamer produkowane są także kamery obrotowe, którymi można sterować albo zaprogramować, aby co pewien czas automtycznie zmieniały punkt obserwacji. Obraz z kamer może być przesyłany przewodowo lub używając technologii bezprzewodowowej np. wi-fi lub GSM. Istnieją kamery IP, które mogą być wpięte bezpośrednio do sieci Internet, a obraz z nich może być odbierany w dowolnym miejscu z dostępem do tej sieci.

Wszystkie kamery monitoringu są najczęściej płączone z rejestratorami. Rejestrator jest urządzeniem, które przede wszystkim zapisuje obraz z kamer tak, aby można go było potem przeglądać. Rejestrator można zaprogramować tak, że będzie zapisywał tylko te fragmenty wizji, na których pojawił się ruch, może być także zintegrowany z systemem alarmowym i zapisywać obraz w momencie naruszenie czujników. Obraz z kamer jest zapisywany w zakodowanej postaci cyfrowej z nieznaczą utratą jakości. Do rejestratora można mieć dostęp przez sieć Internet, ale oczywiście można do niego podpiąć monitor i mieć podgląd bezpośredni. Przy zastosowaniu odpowiednich urządzeń podgląd obrazu z kamer można mieć także przez sieć GSM, czyli we własnym telefonie komórkowym. Zamiast rejestratora można użyć zwykłego komputera o odpowiednich parametrach z zainstalowaną kartą do odbioru obrazu z wielu kamer. System monitoringu wizyjnego może mieć zainstalowane oprogramowanie analizujące i rozpoznające na przykład twarze osób czy rejestracje samochodów.

Jeśli jesteś zainteresowany jednym z powyższych rozwiązań, skontaktuj się z nami.

O firmie | Oferta | Referencje | Kontakt

Projekt i wykonanie: Sempertech Sp. z o.o.